sobota 20. června 2015

Vločky, nejen ovesné (I.)

Krásnou sobotu :)

Dnešní snídaně
Jak si užíváte poslední dny jara? :) Už se taky těšíte na léto jako já? Včera u nás celé dopoledne pršelo, tak snad dneska už bude hezky :)

No, o včerejšku radši ani nemluvím :D V posilovně jsem si vymyslela šílené, ale opravdu šílené superserie na nohy. Dneska se mi trošku hůře chodí. Blbý nápad sakra :D

Hned ráno po probuzení jsem šla na intenzivnější HIIT trenink. Geniální nápad po leg day. Po včerejším treninku noh to byla opravdu makačka, ale stálo to za to! :D
Těšila jsem se na snídani, jako snad už dlouho ne :) Rozhodla jsem se pro ovesno-kakaový koláček, jogurt s proteinem, čerstvě natrhané jahody a černý rybíz (ano, trhala jsem je okolo 6 hodiny ráno :D), konopná semínka, arašídové máslo. Do těsta na koláček jsem přidala kapky Flavdrops, které se hodi všude (kupovat můžete zde). Konečný produkt chutnal i mamce, už mě prosila o recept :D

Dlouho jsem přemýšlela nad tím, jaký článek napsat. Všude vidím jen články o soutěžní přípravě, hubnutí do plavek... To mě moc nebere :D

Blogu chybí nějaký článek, který by vás mohl něco naučit nebo rozšířit vaše obzory. Rozhodla jsem se pro článek o vločkách všeho druhu, protože je skoro každý z nás doma používá (aspoň doufám :D ), tak by o nich měl něco vědět :) Tak snad se článek bude líbit.

Skoro všude se dočtete, že vločky jsou prospěšné našemu zdraví a mnoho dalších pozitivních věcí.

Mnohokrát vidím u jiných blogerek, které se zabývají zdravým životním stylem, že téměř každé ráno mají k snídani něco z vloček. No, přiznám se, já taky :D

Při návštěvě zdravé výživy nebo supermarketu spatřím mnoho druhů všelijakých vloček od ovesných přes quinnové až po teffové.
Vyzkoušela jsem snad všechny, co jsem kdy viděla (a že jich bylo)
Z vloček připravuji nejčastěji ovesnou kaši, oblíbený snídaňový koláček, zdravé buchty nebo jen tak tvaroh s vločkami :)

Většina vloček má podobné nutriční hodnoty, takže to nebudu všude rozepisovat :) Uvedu některé vločky, které používám nejčastěji a které u mě nesmí chybět.

OVESNÉ VLOČKY

Myslím, že je zná každý, nemám pravdu? :)
Ovesné vločky jsou nejčastěji používanými vločkami mezi kulturisty a zastánci zdravého životního stylu. Já osobně je mám na talíři každý den :) A o vločkách se říká, že zvyšují hladinu testosteronu, tak kdo chce nabrat svaly, určitě je zařaďte do jídelníčku :)

Pro svůj nízký obsah kalorií se perfektně hodí k dietám všeho druhu, a navíc by měly napomáhat při odbourávání tuku a cholesterolu z těla.

Dají se sehnat v mnoha podobách, např. lisovaná celá ovesná jádra, které jsou tvrdší a pomalu měknou. Dále jemné ovesné vločky, které jsou předem nadrcené. Poslední podobu mají jako ovesná mouka, které se používají například ve výživě kojenců nebo se dají dát jen tak do shakeru s vodou a např. proteinem a ihned vypít. Máte rychlou svačinu :) 

Než jen pořád vařit kaši z vloček, můžete je použít například do nádivek, masových rolád, hovězího nebo kuřecího vývaru jako závařku. Slyšela jsem, že jsou výborné jen tak pražené na pánvi :) Tak někdy vyzkouším. 

Aby si vločky uchovaly svoje pozitivní účinky, není dobré je příliš dlouho vařit. A taky si dejte pozor, aby vám nezežlukly kvůli vyššímu obsahu tuku. Já je uchovávám v uzavřené dóze :) 

Ovesnou kaši vařím následovně: vždycky si vločky den předem namočím do vody, přidám chia a lněné semínka a nechám je přes noc, aby nasákly vodu a zvětšili svůj objem. Ráno jenom krátce provedu varem, přidám protein, ovoce, osladím flavdrops, nakonec dozdobím a je hotovo :)

Mám v plánu si objednat ochucené vločky sukralozou Amix OatMasch odtud, tak jsem zvědavá, jestli budou chuťově lepší než vločky s proteinem.

Jak se vločky vlastně vyrábí?
Ovesné vločky se vyrábějí loupáním ovsa z napařovaných obilek. Po vyčištění hrubého zrna se obilná zrna na několik hodin vystaví nejprve vlhku, poté suchému teplu v sušárně. Při tomto ošetření vzniká typické ořechové aróma budoucích vloček. Teplem se rovněž inaktivují látky štěpící tuky (enzymy), které by jinak při skladování působily nepříjemnou žluklou, hořkou pachuť. Pluchy se při sušení uvolní a lze je snadno oddělit v bubnovém nebo odstředivém loupači (dříve se odíraly mezi mlýnskými kameny). Po usušení se ovesná zrna třídí dle velikosti.

K výrobě ovesných vloček se ovesná jádra spaří a na mačkací stolici se rozlisují naplocho pomocí rotujících kovových válců. Při výrobě drobných vloček se jádra před válcováním nařežou na kousky (ovesnou krupici). Prodávají se též vločky instantní, jež se vyrábějí z ovesné mouky a po namočení jsou rychle rozpustné.

Účinky a pozitiva: - pomáhají při střevních a žaludečních obtížích, poruchách trávení
posilují imunitní systém
- tlumí zvýšenou činnost štítné žlázy
jsou zdrojem vitaminů A, B1, B2, B6, D, E, kyseliny listové a kyseliny pantothenové
- obsahují omega-3 a omega-6 nenasycené mastné kyseliny
- vysoký obsah vlákniny a kvalitních sacharidů
- taky v nich najdete vápník, draslík, fosfor, hořčík, zinek, měď a mangan
vysoký obsah bílkovin a nenasycených mastných kyselin


Nutriční hodnoty 
Obsahují průměrně 66,5% sacharidů, 14,4% bílkovin a 6,8% tuku. Právě kvůli vysokému obsahu tuku se nedají dlouho skladovat, aby nežlukly.
Ale pozor, všechny výrobky z ovesných vloček nejsou tak úplně zdravé. Dejte si pozor, jestli kupujete přírodní nezpracované vločky, nebo vločky s přidaným cukrem a tukem. Já osobně kupuji jen ty nezpracované :)

POHANKOVÉ VLOČKY

Pohanka jako taková k nám přišla z Asie a postupně se rozšířila po celé Evropě. 
Pohankové vločky jsou méně známé, než ovesné vločky. Velmi oblíbené jsou u osob, které trpí celiakii, protože neobsahují lepek.
Nejčastěji je kupuji v Kauflandu v podobě instatních pohankových vloček (tyto), ale když jsem ve zdravé výživě, tak koupím i normální pohankové :) Oboje mi chutnají stejně, Takže je mi to celkem fuk, které ráno použiju na přípravu kašičky, protože je vždycky DOKONALÁ ♥ :D
Když jsem je chutnala poprvé, cítila jsem, jako by měli oříškový nádech :) Opravdu se mi zalíbili a v kuchyni už mi nemůžou chybět. Ráda míchám více druhů vloček do snídaní a pohankové mi tam skvěle sednou :) 

Účinky a pozitiva: - neobsahují lepek
- lehce stravitelné
- upravují oběhové problémy (omrzliny, vysoký krevní tlak, křehkost kapilár)
- je významným zdrojem rutinu (léčí hemeroidy)
- v zimě zahřívá organismus
- celkem obsahuje 18 druhů aminokyselin

JÁHLOVÉ VLOČKY

Možná vás to překvapí, ale jáhly jsou loupané proso a patří mezi typické čínské potraviny. Obsah bílkovin a železa je řadí mezi velice užitečné obiloviny, které pomáhají při chudokrevnosti a ocení je osoby s velkou psychickou a fyzickou zátěží.

Díky své snadné stravitelnosti se staly oblíbenými na místech po celém světě. Jsou vhodné pro bezlepkovou dietu a zdravý životní styl, neboť se počítají k zásaditým potravinám.

Objevila jsem je někde v Kauflandu a od té doby se u mě nějak drží :) Ráda je míchám s jinými druhy vloček, protože jsou opravdu chuťově výborné. Stojí pár korun, doporučuji :) 

Účinky a pozitiva: - vysoký obsah vlákniny
- podporují metabolismus a funkci ledvin
- vysoký obsah křemíku (růst zubů, vlasů a nehtů) a fosforu (léčba a prevence deprese)
- obsah vitamínů skupiny B 
vysoký obsah železa

AMARANTOVÉ VLOČKY

Nejsem si jista, jestli někdo z vás o nich slyšel. Jsou to takové malinké, drobné kuličky. 
Zase se skvěle hodí pro ty, kteří trpí celiakii - neobsahují lepek.
Nejčastejí kupuji právě tyto.

Pochází ze Střední Ameriky, byl pěstován Aztéky již před třemí tisíciletími. Podle svého využití se řadí, stejně jako pohanka, k pseudoobilovinám.

Setkat se s ním můžete v podobě vloček, mouky semínek a pukanců. Zatím jsem měla jen vločky, tak někdy příště snad rozšířím své nákupy :) 

Poprvé jsem je objevila asi před půl rokem ve zdravé výživě. Rozhodla jsem se je vyzkoušet. Poprvé jsem z nich vařila kaši a byla to taková krupička :) Moc mi chutnají a doporučuji.

Účinky a pozitiva: - neobsahují lepek
- obsahují nejvíce bílkovin ze všech obilovin
- bohaté na esenciální aminokyseliny
- vysoký obsah vlákniny
- vysoký obsah železa, vápníku, hořčíku a draslíku
- snižuje hladinu cholesterolu
pozitivní působení na látkovou výměnu a zlepšování činnosti jater a žlučníku

QUINNOVÉ VLOČKY

Též si nejsem jista, jestli je znáte. Česky se quinoa řekne merlík chilský, tak už jsem vám možná napověděla :) 

Pochází z Latinské Ameriky, kde byla nejčastěji používána jako základní obilovina. Název "quinoa" znamená v překladu "matka zrno". 

Nad běžnými obilninami quinoa vyniká vyšším obsahem některých minerálních látek. Skladbou aminokyselin se quinoa podobá živočišným produktům a sóji. 
Patří do řady vloček, které jsou bez lepku.
Kvůli jejich vyšší ceně je nekupuji tak často. Balíček okolo 250g se dá koupit za 40 až 50 Kč. Opět se dá sehnat v podobě vloček, mouky nebo semen. Zatím jsem ji viděla jen ve zdravé výživě, v supermarketu ještě ne.

Účinky a pozitiva: - neobsahuje lepek
- obsahuje více vápníku než mléko, fosfor, železo, hořčík
-pyšní se vysokým obsahem bílkoviny, především esenciálních aminokyselin, které si tělo nedokáže samo vytvořit
- dá se označit jako superpotravina


Oběd
Myslím si, že by to pro tento článek stačilo. Pokud se vám líbil, ráda udělám pokračování. Vločky, které jsem vyzkoušela je mnoho, takže je pořád o čem psát :)

Dneska jsem si moc pochutnala na obědě. Dlouho jsem neměla pečené brambory, tak jsem je dneska obnovila. Dále klasicky kuřecí prsa v páře, které jsem okořenila pikantnějším kořením, ale byli vynikající :) K masu jsem přihodila i zeleninu - brokolice, mrkev, fazolové lusky a kukuřice. Takový oběd bych klidně jedla každý den. Doporučuji :)

Kdo mě ještě nesleduje na sociálních sítích, na který jsem aktivněšjší více než na blogu, tak se tam přidejte :) Budu moc ráda :)

MOJE FACEBOOKOVÁ STRÁNKA ZDE
MŮJ INSTAGRAM ZDE

Libil se vám článek? Chtěli byste pokračování? 

Jaké vločky nejčastěji používáte? :)
Wendy

Žádné komentáře:

Okomentovat